6 osvedčených rád, ako ušetriť na vode v domácnosti

Každý sa snaží šetriť tam, kde sa dá. Šetriť na energiách v domácnosti môže byť výborný spôsob, ako ušetriť aj desiatky eur mesačne, no pritom sa často ani nemusíte obmedzovať z doterajšieho štandardu a komfortu vášho bývania. Prečítajte si tieto osvedčené rady a ušetrite v domácnosti na vode.

6 osvedčených rád, ako ušetriť na vode v domácnosti

  1. Kupujte spotrebiče (práčka, umývačka riadu) označené ako energeticky úsporné. Nahraďte starú práčku novou s označením energeticky úsporná. Pri praní používajte gumové loptičky. Zlepšíte tým proces prania, ušetríte vodu a môžete použiť o polovicu menej pracieho prášku. Gumené loptičky si môžete vyrobiť aj sami. Vezmite si staré tenisové loptičky, ošúpte ich a pod žltou vrstvou nájdete malú čiernu gumovú loptičku, tá sa najlepšie hodí na tento účel. Voľbu predpieranie používajte pri praní v práčke len pri zvlášť znečistenej bielizni. Snažte sa vždy naplniť celý objem práčky, či umývačky riadu.
  2. Používajte moderné úsporné pákové batérie, ktoré uľahčia manipuláciu pri nastavení požadovanej teploty a pohotové uzatváranie prietoku aj na krátku dobu – ušetriť tak domácnosti môžete až 40 % vody. Použite na šetrenie vody perlátor, vďaka ktorému môže byť úspora až 85 % vody!
  3. Typickým príkladom zbytočného vypúšťania vody do odtoku je kúpanie sa vo vani. Tento prežitok ešte aj dnes udržiavajú mnohí ľudia, aj keď majú domácnosť vybavenú sprchou.
  4. Riad umývajte v dreze, alebo v umývačke riadu, kým umývaním riadu pod tečúcou vodou miniete 30-40l/deň, umývaním v dreze 10-20l, umývačka riadu spotrebuje 11-15l. Pri umývaní riadu uzatvorte odtok umývadla a napustíte doň čistú vodu a pridajte do nej saponát. Ak budete pri umývaní postupovať od menej špinavého riadu po ten špinavší, nebudete ju musieť vymieňať.
  5. Kvapkajúcim kohútikom odtečie denne až 160 litrov vody, preto vždy vymieňajte poškodené tesnenia.
  6. Investujte do šetrného splachovacieho zariadenia, pri klasickom WC miniete jedným spláchnutím až 7 litrov pitnej vody, pri dvojitom spôsobe splachovania máte na výber medzi 3 a 6 litrami na 1 spláchnutie. Naplňte dve plastové fľaše s objemom 500 ml vodou a vložte ich do rezervoáru toalety. Pri každom spláchnutí spotrebujete tak o jeden liter menej vody.

Na záver nezabúdajte na jeden dôležitý fakt a to je ten, že keď budete šetriť vodou, ušetríte nielen financie, ale aj životné prostredie. Šetriť na energiách v domácnosti môže byť výborný spôsob, ako ušetriť aj desiatky eur mesačne, no pritom sa často ani nemusíte obmedzovať z doterajšieho štandardu a komfortu vášho bývania.

Foto: unsplash.com