Ako dosiahnuť zdravé prostredie v spálni?

O potrebe kvalitného oddychu a regenerácie, počas ktorej telo znovu nadobudne správny balans, sa toho už napísalo viac ako dosť. V procese oddychu je okrem iného podstatná aj úloha odpočinkového miesta, v tomto prípade spálne.

Ako dosiahnuť zdravé prostredie v spálni?

Ako dosiahnuť zdravé prostredie v spálni? (Foto: nabytokzmasivu-atp.sk)

Osvetlenie
V ideálnom prípade by spálňa mala mať čo najviac prirodzeného svetla. V niektorých prípadoch to ale nie je možno dosiahnuť a spálne sú pomerne tmavé. V takomto prípade sa oplatí pohrať so svietidlami a vybrať také, ktoré poskytujú vizuálne teplo – napríklad himalájske soľné lampy. Priestoru dodajú teplé oranžové svetlo, ktoré pôsobí veľmi relaxačne a pomáha neutralizovať elektromagnetické žiarenie.

Lôžko
Bez kvalitnej postele nie je ani kvalitný spánok. Akú teda vybrať? My odporúčame prvotriedne postele z masívu – vydržia dlhé roky, nevŕzgajú a do miestnosti prinesú prirodzený nádych prírody. Drevo je nadčasový materiál a nositeľ prirodzeného pocitu tepla, čo iste oceníte aj vo svojej spálni.

Vetranie je základ
Aby ste zabránili výskytu roztočov a dožičili si priaznivú klímu, odporúčame spálňu pravidelne vetrať. Ak je to možné, vystavte spálňový interiér a nábytok z masívu priamemu slnečnému žiareniu; najmä tie miesta, kde sa môžu vyskytovať roztoče. Hovoríme najmä o vlhkých a horúcich miestach, posteľných prikrývkach, záclonách, matracoch, vankúšoch, kobercoch a pod.

Čo cítite v spálni?
Okrem vyššie zmieneného by ste sa mali tiež zamerať na detail toho, ako vaša spálňa vonia. Čistá spálňa, o ktorú je pravidelne postarané, získa svoju príjemnú arómu tak či tak, ak je ale chcete vtlačiť špeciálnu čuchovú stopu, odporúčame použiť tieto arómy:
• citrón: čistí a dezinfikuje prostredie
• mäta: dodá sviežosť
• zázvor: hrejivý pocit
• levanduľa: relax
• ruža: romantický priestor
• eukalyptus: čistí prostredie a zlepšuje respiračné problémy
• citrusy: zlepšujú náladu a depresívne stavy

So zrkadlami opatrne
Ak ctíte zásady feng-shui, potom iste dáte za pravdu myšlienkovej línii, ktorá hovorí, že zrkadlá v spálni nie sú dobrým nápadom, nakoľko menia energetické toky podporujúce dobrý spánok. Ak ale zrkadlo v spálni máte, skúste ho na niekoľko nocí zakryť a všimnite si rozdiely v kvalite spánku, ktoré táto skutočnosť spôsobí.

Text: PR