Ako opticky zväčšiť každú miestnosť

Ak máte malý byt a chcete z neho vyčarovať maximum ako sa len dá, najjednoduchšie to docielite optickým zväčšením izby. Ako na to? Prečítajte si nasledujúce rady a inšpirujte sa, ako správnym výberom farieb, nábytku, podláh a osvetelenie dokážete opticky zväčšiť každú miestnosť.

Ako opticky zväčšiť každú miestnosť

Ako opticky zväčšiť každú miestnosť

Farby

Pre optické zväčšenie priestoru hrajú farby dominantnú rolu. Zlaďte si izbu na pohľad do takmer navzájom neodlíšiteľných farieb. Podobné a výrazné odtiene farieb automaticky otvoria priestor a zväčšia ho. Nikdy nepoužitie svetlejšiu farbu ako je strop. Ak chcete použiť tapetu, tak len v tých odtieňoch, ako sú steny, podlahy a nábytok.

Nábytok

Vyberajte si čo najmenej nábytku v čo najmodernejšom tvare. Menej nábytku neznamená aj menej úložného priestoru. Vyberajte praktický nábytok v čistom dizajne a jemných líniách. Takým môže byť policový systém alebo regály, len ich vhodne umiestnite. S nábytkom však zaiste ostaňte pri zemi, vyberajte si nižšie kusy, asi tak vo výške očí.

Podlahy

Zjednoťte podlahy. Jednotná podlaha zväčšuje priestor. V malých bytoch a domoch je úplne zbytočné vytvárať prechody medzi vstupným a obytným priestorom, či kuchynským kútom. Nekombinujte dlažby, linoleum, parkety, koberce alebo iné podlahové krytiny. Toto je častá chyba, ak chcete opticky zväčšiť miestnosť. Stavte na jeden materiál (najlepšie v svetlých farbách), ktorý vám pomôže priestor čo najviac otvoriť. Samozrejme, výnimkou je kúpeľňa. Vyhnite sa výrazným vzorom na kobercoch. Keď už, tak voľte vertikálne bežiace pásy, ktoré môžu izbu opticky predĺžiť.

Zrkadlá

Najefektívnejší spôsob ako zväčšiť miestnosť je práve čaro zrkadiel. Zrkadlá vytvárajú dojem nekonečnosti. Ak ho dáte oproti oknu a bude odrážať svetlo, s veľkým priestorom máte vyhraté. Odraz vám priestor prirodzene presvetlí. Odvážnejší môžu zrkadlo nalepiť aj na dvierka kuchynskej linky. Úzke zrkadlo vodorovne umiestnené na celú stenu zase rozšíri úzku kúpeľňu.

Svetlo

Zabezpečte dostatok svetla do izby, či už cez okná alebo lampy. Čím máte menší priestor, tým viac svetla budete potrebovať. Svetlo totiž spôsobí, že izba bude priestrannejšia a tak aj opticky väčšia. Zdroje osvetlenia by pritom mali byť umiestnené maximálne do úrovne očí, aby nevrhali tiene na strop. Visiace lustre sa preto snažte zavesiť najnižšie, ako to ide.

Takže správna cesta je zohľadniť farby, nábytok, podlahy a svetlo. Nezabúdajte ani na trik so zrkadlami, vďaka ktorým môžete priestor taktiež vizuálne zväčšiť. Získajte aj z malých príbytkov viac priestoru, aspoň opticky a vizuálne.