Ako šikovne zariadiť detskú izbu pre dve deti?

Jedna detská izba – dve deti. Veľká výzva pre každého rodiča. Spolužitie pod jednou strechou, nieto v jednom detskej izbičke, môže byť pekný boj. Kým menšie deti bojujú hlavne o hračky, starší majú čím ďalej menej súkromia. Vybudujte svojim potomkom takú izbu, v ktorom sa rozpory konať nebudú.

Ako šikovne zariadiť detskú izbu pre dve deti

Ako šikovne zariadiť detskú izbu pre dve deti (Foto: bonami.sk)

Nábytok, o ktorý sa nedá deliť

Detskú posteľ každý svojou

Oblečenie a knižky oboch detí môžu obývať jeden úložný priestor . Ušetríte tak dosť miesta na písací stôl a detskú posteľ , ktoré je potrebné nakúpiť dvakrát. Niektorí rodičia v snahe ušetriť miesto aj peniaze kúpi väčšie jednolôžkovým alebo dvojlôžkovou posteľ, na ktorej spia obe deti. Takéto rozhodnutie sa neoplatí hneď z dvoch dôvodov.

Tým prvým je fakt, že sa v budúcnosti nákupe dvoch postelí tak ako tak nevyhnete. Pre deti stredoškolákov je spanie na jednej posteli so súrodencom predsa len nedôstojné. Druhým dôvodom je zdravie. Detská chrbtica sa stále vyvíja a čo dieťa, to úplne iné nároky na tvrdosť matraca.

Ako vybrať detskú poschodovú posteľ

Ideálnym riešením je nákup poschodovej postele, ktorú milujú snáď všetky deti na svete. Dôležitými faktormi sú výška poschodovej postele a bezpečnostné prvky (kvôli menším deťom). Výšku postele riešte vôbec ako prvú vec, takže meter do ruky a hurá na meranie.

Domčekové poschodové postele sú praktické a deti ich milujú. Menšie deti môžu spať dole, staršie uvítajú súkromie na poschodí.

Domčekové poschodové postele sú praktické a deti ich milujú. Menšie deti môžu spať dole, staršie uvítajú súkromie na poschodí. (Foto: PR)

Spáč na hornej posteli by mal mať v sede ešte 50 cm nad hlavou, aby nedošlo k úrazu. Bezpečnostné prvky, ako sú vyššie priečky, napevno privŕtaný rebrík a zaoblené hrany, by mali byť samozrejmosťou, a preto im venujte veľkú pozornosť.

Náš tip: Sú stropy v detskej izbe moc nízko, takže palanda neprichádza do úvahy a dvom posteliam sa nevyhnete? Postieľky v tom prípade môžete umiestniť napríklad do rohu do písmena L, aby ste získali viac miesta k dobru.

Učenie v jeden čas, aby to bolo fér

Súrodenci školopovinní by sa mali učiť súčasne. Písať úlohy zatiaľ čo si druhý hrá má negatívny vplyv na sústredení. Detské písacie stoly kúpte vždy dvaja, alebo aspoň jeden širšie, aby deti mohli komfortne sedieť oproti sebe. Stoly môžete umiestniť buď do priestoru, alebo kolmo namiesto vertikálne pozdĺž steny. Ak nie je miesto na knižnicu alebo komodu, využite stenu nad nimi a kúpte viac políc na učebnice a školské potreby.

Zóna na hranie aj kreatívne vyčíňanie

Či už zariaďujete izbu pre dvoch chlapcov, pre dve dievčatká alebo babu a chlapca, priestor na hranie by mal súrodenca spájať. Kde inde sa budú učiť vzájomnej tolerancii a komunikáciu s rovesníkmi než práve počas hier? Priestor na hranie vybavte dostatkom úložných priestorov v podobe boxov na hračky.

Nesmie chýbať ani detský stôl a stoličky, aby si súrodenci mali kde kresliť, hrať s plastelínou alebo spoločenské hry. Ak si vaše deti rady hrajú na zemi, nezabudnite na koberec, aby ste nemuseli v jednom kuse riešiť odreté kolienka. Navyše od zeme ide najväčšia zima.

Súkromia v detskej izbičke

Máte doma jedného alebo rovno dvoch pubertiakov? V tomto období je súkromie veľká téma, a to nielen keď dôjde reč na klopanie. Rozdielne názory na hudbu, výzdobu a maľbu v detskej izbe aj dĺžku trávenia pred zrkadlom sú na dennom poriadku. Niektorým nezhodám ale môžete včas predísť.

Zasaďte do izby predel v podobe paravánu alebo vysokej knižnice. Stačiť bude aj „džungľa“ z vysokých izbových rastlín. Miestnosť tak opticky rozdelíte na dve menšie. Myslite tiež na potrebu sebavyjadrenia a ponechajte voľný priestor na plagáty, nástenku a iné dekorácie.

Tipy na ďalšie úložné priestory v detskej izbe súrodencov

Detské izby bohužiaľ nie sú nafukovacie, a pritom zatiaľ čo milé deti rastú, rastie aj množstvo vecí, ktoré im kupujeme. Hračky, školské potreby, oblečenie, elektronika a kopu ďalších vecí postupom času mení vzdušný detská izba v nábytkovú pevnosť. Ide to aj bez sebaobetovania vlastných úložných priestorov.

Zásobte sa úložnými boxami, kam sa vojde ako sezónne oblečenie, tak detské korčule alebo napríklad helma na bicykel. Boxy na skrini alebo v kúte nikomu prekážať nebudú, navyše sa dnes vyrábajú naozaj krásne designy, ktoré splynú s prostredím. Druhou možnosťou sú zásuvky pod detskú posteľ. Periny, obliečky a objemné kusy odevu hravo schováte, kým nepríde ich čas.

Text:PR