Čo všetko by ste mali zohľadniť pri kúpe nových dverí

Dvere sú neoddeliteľnou súčasťou každého jedného domova a interiéru. Pokiaľ by sme sa mali zamerať na rodinné domy a byty, môžeme povedať, že dvere plnia jednu veľmi dôležitú a základnú funkciu, ochrana súkromia. Niekedy je však ich použitie zamerané na viac detailov.

Čo všetko by ste mali zohľadniť pri kúpe nových dverí

Čo všetko by ste mali zohľadniť pri kúpe nových dverí

V rodinných domoch majú svoje miesto
Pri dverách v rodinnom dome môžete experimentovať oveľa viac. V týchto priestoroch je totiž dostatok miesta pre ich aplikáciu. Nezabudnite na dôležité pravidlo, že interiérové dvere by mali ladiť s podlahou. Tá je väčšinou tmavá, preto by mali byť v rovnakom tóne aj dvere. Tiež je dôležitá ich veľkosť a spôsob ukotvenia.

Pri uchytení dverí sa trochu zastavíme. Ten je dôležité dobre premyslieť. Niekedy túto možnosť ovplyvňuje aj celkový priestor a jeho veľkosť. Platí to najmä pre súčasné byty, ktorých plocha je čoraz menšia. Častým riešením sú plastové rolovacie dvere, ktorých dizajn nie je práve vždy ideálny a priechod navyše zostáva zúžený takto zloženými dverami.

Moderný systém použitia dverí v malých priestoroch
V takýchto prípadoch sa dobre uplatnia dvere, ktorých systém funguje na princípe zloženia krídla dverí a súčasného preklopenia na jednu stenu vedľa zárubne. V tomto prípade si musíte dávať pozor, aby nebolo zabránené prieniku svetla cez kvalitné plastové okná.

Inštalácia takéhoto systému dverí navyše nevyžaduje špeciálne úpravy stien a požiadavky na stavebný otvor sú rovnaké ako v prípade otočných dverí. Ďalšou výhodou je pohodlnosť, jednoduchosť. Chod dverí je veľmi ľahký, tichý a plynulý. Okrem osvedčeného použitia na dvere jednokrídlové, je systém taktiež použiteľný aj pre dvere dvojkrídlové, napríklad oddeľujúce obývaciu izbu od kuchyne. V prípade dvojkrídlových dverí sa tieto krídla otvárajú skladaním na stenu vedľa zárubní a neprekáža to vo vašom voľnom pohybe ani na jednej strane.

Text a foto: PR