Dobrá strecha – rozdielový moment v bývaní

Aby strecha slúžila svojmu účelu čo najdlhšie, je potrebné pre ňu spraviť možno viac, ako by ste čakali. Aj zdanlivo triviálne doplnky majú svoj účel a strecha by bez nich nebola kompletná.

Keď rekonštruovať, tak dôsledne
Pri rekonštrukcii strechy je nutné zohľadniť stav celého strešného plášťa a to hlavne vtedy, keď sa k realizácii pristúpilo po niekoľkých desiatkach rokov. Prvým krokom bude demontáž starej krytiny, ďalším potom kontrola zateplenia a krokiev. Najmä v prípade starších striech nemusí byť ochrana krokiev pred drevokazným hmyzom dokonalá, čo sa zákonite prejaví aj opticky. Ďalším faktom je, že montáž izolačných fólií je relatívne nový trend, ktorý staršie domy nezachytili, preto má pôvodný izolačný materiál tendenciu plesnivieť. Ak ste na streche spozorovali tieto alebo akékoľvek iné vady, určite je treba rátať s ich odstránením.

Ako na vodu?
Strechy a strešné krytiny by mali byť stavané s ohľadom na ich odolnosť, nakoľko sú dennodenne vystavené meniacim sa poveternostným podmienkam. Nie len meniace sa teploty, ale aj všadeprítomná voda v rôznych skupenstvách môže narobiť poriadnu šarapatu. Kvalitné odvodnenie strechy je preto nutnosťou, pretože v špárach a zúženinách hromadiaca sa vlhkosť býva častým pôvodcom vzniku plesní a machov. V týchto prípadoch poslúžia aj klampiarske výrobky ako protidažďová manžeta, zabraňujúca zatekaniu vody do komína.

TIP na strechu, ktorá vydrží
Plechové strechy patria v našich končinách medzi osvedčenú klasiku. V súčasnosti hrajú prím medené plechy Orava, ktoré disponujú viacerými pozitívnymi vlastnosťami. V stavebníctve sa tieto plechy používajú ako falcovaná strešná krytina, sú ľahko spracovateľné a majú obdivuhodnú životnosť, presahujúcu 100 rokov. Navyše nevyžadujú žiadnu povrchovú úpravu a bránia šíreniu ohňa, čo môže byť celkom zaujímavý bezpečnostný prvok. Vďaka ich nízkej hmotnosti je montáž týchto plechov pomerne nenáročná.

Text a foto: PR