Ktoré základné potraviny by vám určite nemali chýbať v kuchyni?

Veľa z nás nakupuje impluzívne a veľmi veľa zbytočných vecí. Keď ideme do obchodu, nakupujeme to, na čo máme chuť a nie to, čo by sme mohli využiť viackrát a navariť z toho veľké množstvo jedál. Naučte sa preto nakupovať s rozumom, zoznamom a vopred naplánovať to, čo si nakúpite. Ušetrí vám to peniaze a hlavne množstvo času a miesta v chladničke. Ktoré potraviny by ste teda mali nakupovať a ktorým sa radšej vyhýbať? 

Ktoré základné potraviny by vám určite nemali chýbať v kuchyni?

Ktoré základné potraviny by vám určite nemali chýbať v kuchyni? (Foto: pixabay.com)

Pravidlá pri nakupovaní

Predtým, ako začnete nakupovať, mali by ste sa naučiť pár základných pravidiel nakupovania s rozumom a tých správnych potravín. Najprv by ste sa mali pozrieť na to, aké jedlá doma najčastejšie pripravujete, ktoré jedlá preferuje vaša rodina a zároveň čo im v strave chýba a mali by tam mať. Potom si podľa toho vytvorte nákupný zoznam, už nikdy nerobte veľké nákupy len tak naslepo a impluzívne. No a pri nákupe sa snažte vyberať nutrične plnohodnotné potraviny, ktoré sú skôr lokálne ako dovezené zo zahraničia. Samozrejme, nehovoríme teraz, že nemôžte nakupovať sladkosti alebo zmrzlinu, no množstvo takéhoto typu potravín by ste mali určite obmedziť.

Ktoré potraviny nakupovať?

Základ vášho nákupu by mali tvoriť ovocie a zelenina. Toto sú presne tie potraviny, ktoré by ste mali nakupovať od lokálnych farmárov alebo na lokálnych trhoch. V tomto prípade kupujte to, čo vám chutí a ktoré jedlá máte radi alebo chcete vyskúšať. Ďalej by to mali byť strukoviny, kvalitné mliečne výrobky a kvalitné mäso. O potravinách ako ryža, korenia alebo múka, samozrejme, netreba ani nehovoriť.