Periete správne? Alebo tajomstvá práčky, o ktorých ste možno nevedeli

Kto by dnes nevedel prať! Vďaka výkonným a moderným práčkam to už nie je taká veda, ako v minulosti. Na druhej strane – čím viac funkcií, tým zložitejšie ovládanie. Ak chcete, aby si vaša bielizeň uchovávala farbu, tvar a pružnosť, poradíme vám, ako na to.

Periete správne? Alebo tajomstvá práčky, o ktorých ste možno nevedeli

(zdroj: unsplash.com)

Štítky z oblečenia nestrihajte

Každá bielizeň sa dá prať v automatickej práčke. Teda, skoro. Stačí, ak sa budete riadiť vnútornou etiketou na oblečení, na ktorej nájdete aj informácie o sušení, žehlení a bielení. Dodržiavanie týchto inštrukcií je polovicou úspechu. Tou druhou je, samozrejme, správne roztriedenie oblečenia podľa farby. Tmavá zahŕňa čiernu, šedú, tmavomodrú a tmavofialovú. Do svetlých zaraďte bielu, bledoružovú, bledožltú a béžovú. Možno ste nevedeli, že delenie podľa farby nie je jediné – dôležité je dávať pozor aj na materiál. Napríklad posteľnú bielizeň určite nemôžete prať spolu s oblečením z denimu.

Ak vyberáte novú práčku, mali by ste zvážiť desiatky parametrov a funkcií, ktoré moderné práčky ponúkajú. Viaceré ušetria nielen čas pri praní, ale majú vplyv aj na samotnú cenu práčky. Nákupná poradná radí, ako vybrať práčku a pomáha s jej výberom.

Prášok alebo gél?

Jemnú bielizeň si nemôže každý dovoliť prať samostatne, pretože jej nie je vždy dostatok. Pokojne ju môžete prať s ostatným oblečením, ale použite na ňu vrecko, ktoré je dostupné v rôznych veľkostiach. Ak máte doma jeden prací prostriedok, bohužiaľ to nie je dosť. Inú starostlivosť totiž potrebuje biela, čierna a farebná bielizeň. Prášok alebo prostriedok na bielu bielizeň by ste určite nemali používať na tú farebnú, pretože obsahuje biele a rozjasňujúce látky, vďaka ktorým by iné oblečenie mohlo stratiť farbu. Ak si kladiete aj otázku, či gél alebo prášok, gély majú tú výhodu, že sa ľahšie rozpúšťajú aj pri nižších teplotách a spotrebujete ich menej, než prášku. Klasický prášok je zasa vhodný na odolné materiály a veľmi zašpinenú bielizeň.

Pri nákupe online môžete ušetriť či pri kúpe práčky, ale aj pracieho prášku. Nemusíte sledovať každý eshop a ich ponuku, na stránkach KuponyZdarma.sk ich máte v časti https://www.kuponyzdarma.sk/drogeria/ pokope aj s prípadnými zľavovými kódmi na okamžitú extra zľavu.

Kedy sa hodí aviváž a kedy nie

Extra starostlivosť si vyžaduje aj športová bielizeň. Mala by sa prať so špeciálnym pracím gélom, ktorý je šetrný a nenarušuje membránu oblečenia. V žiadnom prípade pri takomto praní nepridávajte do nádržky aviváž. Tú pridávajte pri extra jemnej bielizni a držte sa dávkovania na obale, aby ste to neprehnali. Čo sa týka teploty, opäť vám môže pomôcť etiketa na oblečení. Všeobecne ale platí, že tričká, košele či bežná farebná bielizeň by sa mala prať na 30 stupňoch a ručníky, utierky, vreckovky a posteľná bielizeň na 60 stupňoch. Dôležité je aj práčku nepreplňovať – naplnená práčka by nemala presahovať jej ¾ objemu.