Projekty bungalovov alebo poschodové domy?

Ak uvažujete nad vybudovaním vlastného nového bývania, tak ste sa možno zasekli na nekonečnej dileme: bungalov alebo poschodový dom? Spoznajte, aké obidva druhy bývania v sebe skrývajú pozitíva a až potom sa rozhodnite.

Projekty bungalovov alebo poschodové domy?

Projekty bungalovov alebo poschodové domy? (Zdroj: Bigstockphoto)

Aký máte pozemok?
Samozrejme, dôležitú úlohu pri rozhodovaní zohrá práve to, aký pozemok máte k dispozícii. Pravidlo, že na veľký pozemok patrí veľký dom a naopak na malý pozemok malý dom, už veľmi neplatí. Aj na rozľahlom pozemku môžete mať menší dom a zase na malom pokojne môžete postaviť veľký dom, akurát prídete o záhradu či veľký trávnik. Tu musíte zvážiť, čo chcete viac. Mali by ste však rátať s tým, že projekty bungalovov sú na priestor náročnejšie ako poschodové domy. Keďže je všetko umiestnené na jednom podlaží, na stavbu bungalovu jednoducho potrebujete viac miesta. Naopak na menšom pozemku bude vhodnejším riešením poschodový dom, s ktorým získate aj priestor na dvor s terasou či menšiu záhradku.

Koľko členov má vaša rodina?
Vo všeobecnosti sú ideálnymi obyvateľmi bungalovov bezdetné páry, menšie rodinky či seniori. Pre starších ľudí sú projekty bungalovov priam dokonalým riešením, keďže chôdza po schodoch je s vyšším vekom náročnejšia. Bývanie v poschodovom dome sa u väčšiny seniorov zúži len na prízemie. Projekty bungalovov sú priestranné a pre menšiu rodinu viac ako len dostačujúce.

Ako je to po finančnej stránke?
Presne určiť, ktorý variant je finančne menej náročný, je vo všeobecnosti ťažké. Ak uvažujeme o technickej stránke, tak projekty bungalovov sú zrejme o niečo jednoduchšie. To však vôbec neznamená, že sú aj lacnejšie. Pri bungalovoch je potrebné rátať s rozsiahlymi základmi a priestrannejšou strechou, čím sa financie navyšujú. V podstate záleží na každej stavbe osobitne, oba typy môžu vyjsť aj úplne narovnako.

Text: PR