Ako vybrať mobilnú klimatizáciu

Mobilné klimatizácie sú prenosné, vhodné do bytu aj kancelárie. Aby ste neboli sklamaný poradíme vám na aké parametre a vlastnosti sa treba pri výbere zamerať.

Ako vybrať mobilnú klimatizáciu

Parametre miestnosti

Mobilná klimatizácia sa dá pomerne jednoducho prenášať a tak ju môžete využívať vo rôznych miestnostiach. Skôr než začnete s výberom je potrebné poznať rozmery, resp. objem miestností v ktorých ju chcete umiestňovať. Pri každej klimatizácií je uvedené pre akú veľkosť miestnosti je určená v m2 alebo m3. Klimatizácia určená napríklad pre miestnosť do 40 m2 zaručene nevychladí väčšie miestnosti a tak vás bude čakať teplo a sklamanie. Tento parameter si teda určite preverte. S veľkosťou miestnosti súvisí aj chladiaci výkon. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že na vychladenie 1 m3 je potrebný výkon zhruba 3,5 kW.

Pozor na hlučnosť

Kompresor aj ventilátor sú súčasťou klimatizácie a zdroj hluku. Hlučnosť sa obvykle pohybuje v rozsahu od 50 do 70 dB, čo je zhruba hlučnosť pračky, umývačky riadu alebo rozhovoru normálnym hlasom. V každom prípade hluk môže byť rušivý pri práci aj pri spánku pokiaľ máte klímu zapnutú aj v noci. Na druhej strane sa dá napríklad spálňa vychladiť pred spaním a počas noci už bežať nemusí. V kancelárií alebo v pracovni zasa počas vašej prítomnosti nemusí celý čas bežať na plný výkon.

Odvádzanie kondenzátu

Z každej klimatizácie je potrebné odvádzať kondenzát. V zásade sú dve možnosti – odvod výduchom von spolu s teplým vzduchom alebo v kvapalnom skupenstve do nádržky (obvykle ochladzovače vzduchu). Odvádzať kondenzát von je pohodlnejšie, ale potrebujete vyviesť cez okno trubku. Keď sa kondenzát hromadí v nádržke nemusíte riešiť vývod, ale je potrebné občas nádržku vyprázdniť. Klimatizácie môžu mať aj iné funkcie ako je odvlhčovanie alebo vykurovanie. Mobilná klimatizácia tak nemusí slúžiť ba počas horúcich dní, ale aj v zime.

Text: PR, foto: unsplash.com