Bojíte sa, aby vám nezmrzli muškáty? Poradíme, ako ich ochrániť pred chladom

Len čo vykuknú prvé jarné lúče, veľa ľudí sa s vervou vrhne do sadenia a presádzania kvetov. Ak si však na balkón alebo terasu vyložíte muškáty či iné letné kvety priskoro, môže to dopadnúť všelijako. Kedy je teda najvhodnejší čas a čo urobiť pre to, aby vaše muškáty v lete vykvitli do krásy?

Bojíte sa, aby vám nezmrzli muškáty? Poradíme, ako ich ochrániť pred chladom

(zdroj: unsplash.com)

Čakajte aspoň do polovice mája

Hoci sú muškáty relatívne odolné, teploty pod 12 stupňov nimi vedia poriadne otriasť a ich rast sa značne spomaľuje. Nehovoriac o tom, že akonáhle klesne teplota pod 5 stupňov Celzia, ich rast sa zastaví úplne. Práve preto by ste s ich vysadením mali počkať na obdobie, keď už nie sú nočné mrazy a denné teploty sa pohybujú na dvojciferných hodnotách. Pri súčasných zmenách počasia je to dosť náročné, ale obvykle ide o obdobie v polovici mája. Vyložili ste ich na balkón už koncom apríla? Existujú spôsoby, ako im pomôcť prežiť aj pri nižších teplotách. Čítajte ďalej!

Na noviny a medzi steny domu

Ak bývate v rodinnom dome, výhodné je umiestňovať kvetináče s muškátmi v okolí stien domu. Využívajú totiž teplo sálajúce z budovy. Steny sú akumulátormi tepla – zmierňujú teplotný rozdiel medzi dňom a nocou. Nikdy (alebo aspoň nikdy pred letom) nedávajte muškáty priamo na zem. Prízemný mráz sa totiž objavuje aj vtedy, keď už teplomer nonstop ukazuje plusové hodnoty. Studený vzduch klesá nadol a hromadí sa tam, preto by ste muškáty mali umiestniť na vyvýšené miesto. Izoláciu zabezpečia aj obyčajné noviny, ktoré umiestnite pod kvetináče.

Prikrývať môžete aj posteľnou plachtou

Najistejším spôsobom, ako predísť chladu, je muškáty na noc poprikrývať. Postačí obyčajná záhradná alebo bublinková fólia, ale použiť môžete aj posteľnú plachtu. Ak by ste doma nič z toho nemali, skúste kartónovú škatuľu. Počas dňa akýkoľvek tmavý kryt odstráňte, aby sa k rastlinkám dostalo svetlo. Radi vešiate kvetináče s muškátmi na zábradlie? Pozor, obzvlášť v chladnejších obdobiach je to miesto, ktoré je najviac vystavené vetru a iným výkyvom počasia. Opäť radšej siahnite po fólii, alebo umiestnite kvetináče do nejakého chráneného vnútorného priestoru. Budete mať istotu, že o farebnú nádheru neprídete ešte predtým, než vôbec vyrastie.