Nová záhrada – tipy a rady pre začiatočníkov

Presťahovali ste sa z bytu do domu alebo plánujete konečne začať so zariaďovaním záhrady? Tak tento článok je presne pre vás. Nikto učený z neba nespadol a pri téme záhrady či pestovateľstva je tých informácií naozaj obrovské množstvo. Aby sme vám začiatok v záhrade uľahčili, tak máme pre vás základné tipy a rady, ktorými by ste sa mali riadiť.

Nová záhrada – tipy a rady pre začiatočníkov (Foto: unsplash.com)

Stanovisko a možnosti pozemku

Predtým, ako začnete s plánovaním celej záhrady a konkrétnych rastlín, ako prvé spoznajte svoj pozemok. Každá rastlina vyžaduje iné stanovisko, pôdu a množstvo svetla. Prejdite si po celej záhrade s notesom a zaznačujte si informácie do notesa. Odsledujte si, ako sa po záhrade pohybuje slnko, kde najviac fúka, kde je pôda vlhká a na ktorých miestach je sucho. Všetky tieto informácie vám potom uľahčia zariaďovanie záhrady a starostlivosť o rastliny.

Pôda v záhrade

Ďalším krokom je testovanie pôdy. Niektorým stromom a rastlinám sa najviac darí v kyslej pôde, iné preferujú pôdu zásaditú. Na toto vám stačí jednoduchý test. Papieriky na určenie pH si viete zakúpiť v lekárni, obchode alebo na internete. Stupnica má 14 bodov, pričom 7 je neutrálne. Menej ako 7 je kyslá pôda a viac ako 7 zásaditá. 

Hľadajte inšpiráciu na rôzne štýly

Keď už sa rozhodnete, že sa idete pustiť do zariaďovania záhrady, tak je na rade, aby ste si vybrali konkrétne rastliny. Nekupujte si hneď všetko, čo sa vám páči, ale plánujte a nakupujte s rozvahou. Ako prvé by ste mali hľadať inšpiráciu v časopisoch a v internetových magazínoch, ktoré sa téme záhradníctva venujú.

Môžete sa ísť pozrieť aj do záhrady svojich priateľov. Inšpirovať sa môžete aj v záhradníctvach. Pri zariaďovaní záhrady je dôležitá správna kombinácia rastlín a ich obdobie kvitnutia. S týmto vám odporúčame poradiť sa s odborníkmi.