Ako prať uteráky, aby boli mäkké a voňavé?

Stane sa vám niekedy, že sú po opraní uteráky tvrdé, nepríjemné, prípadne aj zažltnuté? Nemusí to hneď znamenať, že sú nekvalitné. Spôsobuje to totiž nesprávny spôsob prania. Stačí poznať pár zásad, ktoré budete pri procese prania dodržiavať a kvalita uterákov sa zmení. Naučíme vás ako prať uteráky, aby boli mäkké a voňavé.

Ako prať uteráky, aby boli mäkké a voňavé? (Foto: unsplash.com)

Zásady, ktoré by ste mali pri praní dodržiavať

Aj keď sa možno zdá, že je pranie uterákov rovnaké ako pranie oblečenia, tak to nie je úplne rovnaké. Tieto zásady by ste mali dodržiavať a ak niečo robíte inak, môže to byť tá chyba, ktorá spôsobuje ich tvrdosť alebo nízku savosť. Uteráky by sa mali prať na nižšej teplote – maximálne do 40 stupňov Celzia a dôkladne ich potom vypláchajte.

Nepoužívajte veľa pracieho prostriedku, ktorého zvyšky môžu zostať vo vnútri uteráku. Aviváž nahraďte pár kvapkami octu, pretože pri jej použití sa obalia vlákna tenkou vrstvou a uterák stráca absorbčné vlastnosti. Po vypraní uterák poriadne vytraste, čím mechanicky od seba oddelíte vlákna.

Šetrné odstraňovanie fľakov

Do uterákov utierame špinavé ruky, tvár s make-upom aj mokré vlasy, ktoré zanechávajú na uterákoch škvrny. Ako ich oprať šetrne, no zároveň sa zbaviť špiny? Prací prostriedok by ste mali aplikovať priamo na fľak. Nechajte ho pôsobiť aspoň pár hodín a uterák potom bežne vyperte v práčke. Túto techniku môžete okrem uterákov používať aj pri zažratých fľakoch v oblečení.