Postrach všetkých kúpeľní – vodný kameň! Ako sa s ním popasovať?

Udržať čistú kúpelňu možno nie je až také náročné, ako udržať v čistote napríklad kuchyňu – ale to nesmieme hovoriť o vodnom kameni. Vodný kameň na vodovodnej batérii, vodný kameň na sprchovacej hlavici, vodný kameň na obkladačkách. Čo s ním?

Postrach všetkých kúpeľní - vodný kameň! Ako sa s ním popasovať?

(zdroj: unsplash.com)

Nie je to len estetický problém

Možno patríte k tým, ktorí v domácnosti používajú mäkkú vodu. V tom prípade ste tí šťastnejší. Tí, ktorí majú naopak dočinenia so zdrojom tvrdej vody, si len povzdychnú, čo všetko dokáže tvrdá voda v domácnosti napáchať. Ak by vám aj nános vodného kameňa nevadil z estetickej stránky, mali by ste vedieť, že vodný kameň v elektrických spotrebičoch je veľkým požieračom spotreby elektrickej energie. Aj tenká vrstva vodného kameňa sa správa ako tepelná izolácia, ktorá zvyšuje nároky na spotrebu energie a s tým spojené výdavky. Podľa odborníkov vynaloží domácnosť s veľmi tvrdou vodou omnoho viac financií len preto, že musí „preprať“ vodný kameň v práčke, vo varnej kanvici, v žehličke či bojleri. Ak k tomu ešte prirátame náklady na prípravky na odstránenie vodného kameňa, záverečná suma vie byť až prekvapivo vysoká. Ako teda lacno a rýchlo odstrániť vodný kameň z miest, kde by nemal byť?

Aj na práčku

Možno najúčinnejší prípravok na vodný kameň poznáte a ani o tom neviete. K domácej klasike na odstránenie vodného kameňa patrí ocot a sóda bikarbóna. Pripravte si roztok z klasického octu a vody v pomere približne jedna k jednej a použite ho na akýkoľvek povrch, ktorý pošramotil vodný kameň. Rovnakú službu urobí aj sóda bikarbóna, len toľko nezapácha. V prípade vodovodných batérií a sprchy je ideálne, ak do takéhoto roztoku namočíte vatu a tou batérie obalíte. Nechajte ich takto zabalené aj niekoľko hodín. Ocot môžete použiť aj v prípade odstraňovania vodného kameňa z práčky. Ocot nalejte nielen do dávkovača na prášok, ale aj priamo do bubna – prípadne tam nasypte sódu bikarbónu. Octu môže byť pokojne aj pol litra. Potom pustite niektorý z dlhších programov a je hotovo.

Keď sprchujete nielen seba, ale aj kúpeľňu

Na vodný kameň sa dá použiť aj pomarančová šťava alebo prášok do pečiva. Pri čistení WC môžete zasa použiť tablety na zubnú protézu. Ak vám pri sprchovaní strieka voda do všetkých svetových strán a kúpeľňa je potom plná vody, na vine je opäť raz vodný kameň. Než sa rozhodnete zaobstarať si novú sprchovú hlavicu, skúste zistiť, či trysky sprchovacej hlavice náhodou nie sú upchaté. Hlavicu, ktorú možno ľahko odskrutkovať, vložte cez noc do octovej vody a ráno ju poriadne vykefujte, opláchnite a osušte. Na vybielenie škár v kúpeľňovom obklade je zasa najlepším spôsobom použitie zmesi pracieho prášku s vodou. Prací prášok zmiešajte s vodou na kašu a škáry medzi dlaždicami takouto zmesou prekefujte kefkou. A čo so škvrnami na umývadle a vani? Vyskúšajte handričku namočenú do obyčajnej citrónovej šťavy. Pozrite si aj naše ďalšie dobré tipy a rady ako na upratovanie!