Chcete vytúžené teplo? Naučte sa najskôr v krbe kúriť

Mať doma krb či kachle je snom mnohých. To, či si však budete užívať vytúženú pohodu a pohľad do plápolajúceho ohňa, závisí aj od toho, či viete správne kúriť. Mať oheň v krbe to nie je len o príjemnom posedení. Musíte vedieť správne rozkúriť, prikladať drevo a tiež pravidelne upratovať popol. Tak poďme na to.

Chcete vytúžené teplo? Naučte sa najskôr v krbe kúriť

Chcete vytúžené teplo? Naučte sa najskôr v krbe kúriť (Foto: bigstockphoto.com)

Drevo do krbu musí byť suché

Krb potrebuje suché drevo. Drevo by malo schnúť na vzduchu, a to najmenej dva roky predtým, ako ním budete kúriť. Taktiež je vhodné priniesť drevo deň pred použitím do domu. Vyschnuté palivo je zbavené väčšiny vody a pekne a čisto horí. Ak použijete ako palivo čerstvo narúbané drevo s veľkým obsahom vody, nebude veľmi horieť. Práve naopak, bude tlieť a vznikajúci dym bude nepríjemný a štipľavý. Suché drevo môžete spoznať aj podľa toho, že má na reze trhliny. Drevo s vlhkosťou nad 30 % je na dotyk chladné. Na zmeranie vlhkosti dreva si môžete zabezpečiť aj špeciálny merač.

Ďalšou nemenej závažnou chybou majiteľov a používateľov krbov je skutočnosť, že sa nestarajú dostatočne o komín, nedávajú robiť pravidelné revízie či údržbu komína. Podcenenie týchto dôležitých vecí potom vedie k zlému ťahu komína a spaliny potom neodchádzajú hladko do komína, ale do miestnosti.

Ako rozkúriť v krbe?

Základom sú drevené triesky. Tie umiestnite tak, aby sa čo najviac dotýkali a môžete si pomôcť podpaľačom. Zapáľte podpaľač a dvierka na chvíľku nechajte málinko pootvorené. Len čo sa triesky rozhoria pridajte jedno polienko a zavrite dvierka. Až keď sa chytí a rozhorí, pridajte ďalšie. Určite nikdy nezapaľujte hromadu dreva naraz. Oheň by nehorel jasným a krásnym plameňom, ale dusil by sa a zbytočne špinil sklo. Pri prikladaní otvárajte drievka pomaly, aby sa zrovnali tlaky vnútri ohniska a v miestnosti. Vyhnete sa tak dymu.

Text:PR