Drevo v exteriéri vyžaduje dôkladnú starostlivosť

Drevené kúsky dotvárajú celkový dojem nielen mnohých domovov, ale aj ich okolia či záhrad. Stačí sa len pozrieť na to množstvo drevených terás, fasád, pergol, záhradného nábytku. Aby ste sa však z pohľadu na drevenú krásu mohli tešiť dlhé roky, potrebujú dostatočnú starostlivosť.

Drevo v exteriéri vyžaduje dôkladnú starostlivosť

Drevo v exteriéri vyžaduje dôkladnú starostlivosť (Foto: PR)

Základom je výber vhodného druhu dreva. Predovšetkým na najviac exponované miesta je vhodné vybrať trvanlivé druhy, ktoré majú vyššiu prirodzenú odolnosť. Medzi tie patrí napríklad duba, agát, borovica či červený smrek, ako aj exotický tík či bangkirai. Termickou úpravou sa však dá aj pri menej trvanlivých druhoch zvýšiť odolnosť voči hmyzu, plesniam či drevokazným hubám. Také drevo je vhodné aj na fasády či terasy.

Neustále pod paľbou nepriateľov

Drevo nachádzajúce sa v exteriéri je nutné ochraňovať nielen pred vplyvmi počasia, ale aj hubami či škodcami. Obrovským nepriateľom je pritom voda a vlhkosť. Obe sa podieľajú na objemových zmenách dreva, praskaní a tiež vytvárajú vynikajúce podmienky pre rast plesní, rias a húb.

Každý na niečo iné

Každá povrchová úprava chráni drevený povrch pred niečím iným. Niektoré sú na zjednodušenie bežnej údržby, na zvýšenie tvrdosti povrchu, ochranu pred vlhkosťou či účinkami UV žiarenia a podobne. Niektoré produkty značky Belinka slúžia, okrem bežného využitia, aj na zosvetlenie tmavých lazúr. Povrchovú úpravu teda vyberajte vždy na základe spôsobu využívania, náročnosti podmienok, požiadaviek na údržbu či možností obnovy náteru.

Dôležitá príprava

Pred tým, ako sa postaráte o povrchovú úpravu, zabezpečte si dôkladnú prípravu povrchu. Vždy je potrebné riadiť sa návodom, ktorý uvádza výrobca. S nesprávnou prípravou sa totiž môžete dočkať napríklad popraskania vrchného náteru. Pripravený drevený povrch je čistý, suchý, odmastený a prebrúsený vtedy, keď sa odstránili všetky poškodené miesta.

Text:PR