Ako ušetriť na energiách v zime

Cena energii z roka na rok rastie. Jedinou cestou ako nezvýšiť vlastné náklady na vykurovanie je hľadať nové možnosti. V tomto článku máme niekoľko osvedčených rád, ďalšie môžete nájsť aj na magazíne byvajtepekne.sk, kde sú články na témy bývanie, domov a domácnosť. Množstvo informácii ako ušetriť a zveľadiť váš domov.

Ako ušetriť na energiách v zime

Ako ušetriť na energiách v zime (Foto: unsplash.com)

Ušetrite na elektrine

Úsporné žiarivky naberajú na dôležitosti najmä v zime, kedy častejšie svietime. Na základe výmeny klasických žiaroviek dokážeme ušetriť až 80% nákladov na svietenie a mali by vydržať až 15 násobne dlhšie. Ďalším žráčom energii je chladnička s mrazničkou, kde výrazne zvyšuje spotrebu energii postavenie spotrebiča k radiátoru.

Nižšie náklady na topenie

Aj keď milujeme teplo, pre zdravie nie je prínosné prekurovanie. Podobne je na tom aj naša peňaženka, kedy jeden stupeň nad 20 °C zvýši cenu energie o 6 %. Vetranie pre zdravie dôležité, avšak často zabúdame znížiť teplotu na radiátore, lebo chlad zvyšuje výkonnosť radiátora. Pri odchode z domu treba nechať radiátor na nižšom stupni, aby sa byt veľmi neochladil a zvýšiť výkonnosť po návrate domov.

Ako ušetriť na energiách v zime

Ako ušetriť na energiách v zime (Foto: unsplash.com)

Najefektívnejším riešením je vonkajšia izolácia stienvýmena okien. Radiátory treba vymeniť, a to najmä pri starších vykurovacích telesách. Odvzdušňovať a namontovať na ne meracie prístroje s termostatom tatkiež zníži náklady. Rovnako treba zvážiť výmenu kotla a jeho pravidelnú údržbu. O celý dom alebo byt sa treba starať a tak prinesie zvýšenie pohodlia bez zvýšenia cien. Získajte lepší moderný domov a domácnosť, ktorá nie je len požieračom peňazí za energie a údržbu.

Text: PR