Dlažbu do kúpeľne zvládnete položiť aj sami: Ako na to?

Ak sa rozhodnete pre svojpomocné ukladanie dlažby v kúpeľni, čaká vás náročná a precízna práca. Keď sa však budete držať našich rád, výsledok bude určite stáť za to. Prečítajte si niekoľko tipov, ako si zvoliť vhodný postup a výber náradia, aby ste to zvládli s pocitom dobre odvedenej práce.

Dlažbu do kúpeľne zvládnete položiť aj sami: Ako na to?

Dlažbu do kúpeľne zvládnete položiť aj sami: Ako na to?

1. Vyberte si správnu dlažbu

Prvý krok spočíva vo zvolení motívu, ktorý vyhovuje vašim požiadavkám – estetickým aj funkčným. Môžete navštíviť špecializované pracoviská, kde vám pripravia presný návrh, ako bude kúpeľňa vyzerať, alebo si jednoducho vyberiete vzor pohodlne cez internet. Objednávajte však s niekoľkotýždňovým predstihom – obľúbené španielske či talianske značky sa objednávajú priamo u výrobcov.

2. Dôkladný podklad

Pred samotným ukladaním dlažby je potrebné pripraviť podklad tak, aby bol vhodný pre ukladanie novej podlahy. Dlažba sa môže ukladať na poter, murivo alebo už existujúcu starú podlahu. Tú však treba vopred skontrolovať, napríklad gumovým kladivom, aby nebola uvoľnená. Vysunuté alebo uvoľnené dlaždice sa zabezpečia lepidlom, pretože práve tie by mohli spôsobiť neskôr nepríjemnosti.

Následne sa prilepí izolačná vrstva, ktorá zabráni, aby prechádzal chlad cez poter do dlažby. Tá sa odporúča lepiť vopred, pretože schne až 12 hodín. Tento čas a spôsob nalepenia hmoty je individuálny v závislosti od typu izolácie.

3. Lepenie dlažby

Následne sa vykonáva samotné lepenie jednotlivých kusov. Odporúča sa začať od stredu, aby boli okraje symetricky zrezané. Na podklad sa nanesie lepidlo pomocou stierky na lepidlo a dlaždice sa ukladajú vedľa seba s rovnomerným odstupom pomocou gumovej úchytky. Odstup sa zabezpečí pomocou dlaždicových krížikov, ktoré sa umiestňujú k rohom dlaždíc. Nerovnostiam a jamám sa vyhnete, ak budete každú nalepenú časť kontrolovať. K tomu vám pomôže vodováha.

Celé lepenie je veľmi náročný proces najmä na kolená a chrbticu. Nepríjemnej bolesti sa môžete vyhnúť použitím pojazdnej podložky, ktorá ma presné vystlané otvory na kolená a ušetrí Vám niekoľko násobné vstávanie a zohýbanie sa, keďže je vybavená kolieskami.

4. Výber správnej rezačky

Ďalším dôležitým krokom je orezávanie dlaždíc pri stenách a vyrezávanie potrebných otvorov. K dispozícii je na predaj niekoľko druhov rezačiek na dlažbu, ktoré sa líšia veľkosťou, počtom nožov a podobne. Po uložení celej podlahy a zaschnutí lepidla (48 hodín) sa medzery vyplnia špeciálnou hmotou, ktorá sa nanesie pomocou stierky a preleští vlhkou hubkou, aby sa vyplnili všetky nedokonalosti.

Potom si stačí už len užívať vysnívanú podlahu vo vašej vynovenej kúpeľni.

Zdroj a foto: PR